Wycieczka samochodem do Wiednia stanowi niezwykle wygodną alternatywę podróży, umożliwiając podróżującym odkrycie uroków austriackiej stolicy w sposób wyjątkowy i swobodny. Doskonałe połączenia drogowe oraz liczne udogodnienia dla kierowców sprawiają, że dojazd samochodem do Wiednia staje się niezwykle praktyczną opcją. Od fascynującej architektury po urokliwe krajobrazy, podróżujący samochodem mają możliwość odkrycia wszystkich zakątków tego serca Europy, w pełni czerpiąc ze swobody podróży własnym pojazdem.

Jak dojechać samochodem do Wiednia?
W zależności od tego, z którego miejsca z Polski wyruszasz, możemy zaproponować różne rozwiązania dojazdu samochodem do chętnie i często odwiedzanej stolicy Austrii.
Dojazd z centrum Polski
Wyjeżdżając z miejscowości leżących w centrum Polski np. ze stolicy, a następnie trasa prowadzi przez Częstochowę i Katowice, po czym przekracza granicę polsko-czeską. Następnie kieruje w stronę Brna w Czechach, a potem do Wiednia w Austrii.
Dojazd z południa Polski
Dla mieszkańców takiego województwa jak np. podkarpackie, najczęstszym wyborem przejścia granicznego jest Barwinek. Więc jeśli założylibyśmy, że stratujemy z Rzeszowa, to następnie kierowalibyśmy się do granicy polsko-słowackiej przez przejście Barwinek, następnie do Bratysławy, kierując się w stronę Wiednia.
Przykładowe długości tras i czas podróży do Wiednia z poszczególnych miast Polski
- Wrocław – 436 km, ok. 6 godzin
- Warszawa – 673 km, ok. 7-8 godzin
- Kraków – 468 km, ok. 5 godzin
- Zakopane – 408 km, ok. 5 godzin
- Poznań – 605 km, ok. 7 godzin
- Gdańsk – 898 km, ok 9-10 godzin
- Toruń – 742 km, ok. 8 godzin
Winiety do Austrii
Wykupienie winiet jest niezbędnym wymogiem dla kierowców podróżujących po austriackich autostradach i drogach szybkiego ruchu, a także konkretnych tunelach.
Winiety można nabyć w punktach sprzedaży, takich jak stacje benzynowe, punkty poboru opłat, kioski, sklepy spożywcze, a także w wielu przypadkach na stronach online- ostatnio jest to najczęstsza forma zakupu winiet, z wielu względów. Przede wszystkim jest to wygoda– nie ma potrzeby poszukiwać punktów sprzedaży w czasie, w którym powinniśmy się skupić na przebiegu trasy, brak stresu o nieznajomości języka, a przede wszystkim oszczędność czasu, na którym podczas trwania urlopu najbardziej nam zależy!
Ceny winiet do Austrii
Ceny winiet w Austrii w 2023 roku:
- roczna winieta: 96,40 euro (motocykl: 38,20 euro)
- dwumiesięczna winieta: 29,00 euro (motocykl: 14,50 euro)
- dziesięciodniowa winieta: 9,90 euro (motocykl: 5,80 euro)
Ceny winiet w Austrii w 2024 roku:
- roczna winieta: 96,40 euro
- dwumiesięczna winieta: 28,90 euro
- dziesięciodniowa winieta: 11,50 euro
- jednodniowa winieta: 8,60 euro (nowość od 2024 r.)
Rodzaje opłat drogowych obowiązujących w Austrii
Winiety w Austrii obowiązują na pojazdy do 3,5 tony oraz motocykle. Przyczepy ciągnięte przez pojazdy kwalifikujące się do winiet, zwolnione są z konieczności posiadania dodatkowej winiety. W Austrii winiety obowiązują na ok. 2200 km dróg.
Większość dróg w Austrii klasyfikuje się do opłat w postaci winiet. Istnieją jednak takie odcinki, na które należy uiścić osobną opłatę. Są to zazwyczaj mosty, czy tunele:
A13 – Brenner
A10 – Tauern
S16 – Alberg
A11 – Karawanken
A9 – Bosruck
A9 – Gleinalm
Nie ma jednak ryzyka nieświadomego wjazdu na taki odcinek, gdyż jest on ograniczony bramkami wjazdowymi i wyjazdowymi, gdzie można dokonać opłaty.
Co powinniśmy mieć w samochodzie wybierając się do Austrii?
Wyjeżdżając samochodem do Austrii, możesz spodziewać się drobiazgowej kontroli stanu technicznego i wyposażenia pojazdu. Koniecznie miej w samochodzie:
- apteczkę
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnicę
- kamizelkę odblaskową

Za brak odpowiedniego wyposażenia samochodu lub jego zły stan techniczny grozi Ci kara w postaci mandatu, aż po zatrzymanie samochodu.
Tak jak w Polsce- zabronione jest również rozmawianie przez telefon, jeśli prowadzisz samochód. Za to przewinienie grozi mandat w wysokości 50 euro.
Ubezpieczenie turystyczne- dlaczego warto go mieć?
Wykupując ubezpieczenie macie pewność, że darmowe będą takie usługi jak:
- wizyta u lekarza rodzinnego
- transport karetką
- akcja poszukiwawcza lub ratunkowa
Ubezpieczenie kojarzy nam się często ze szkodami wyrządzonymi nam, jednak zabezpiecza nas także wtedy, gdy to my spowodujemy szkodę innej osobie. Przykłady takich sytuacji:
- Wychodząc z restauracji trącisz przypadkiem przechodnia i jego telefon/aparat wypada z ręki i niszczy się -> szkoda w mieniu
- Ktoś prosi Cię o zrobienie zdjęcia, ale sprzęt nam wypada z ręki i niszczy się -> szkoda w mieniu
- Przypadkiem trącasz kogoś chcąc szybko przejść przez przejście dla pieszych, w skutek czego osoba upada i łamie sobie rękę -> szkoda na osobie
W każdej z powyższych sytuacji może zdarzyć się, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej -> jesteś zmuszony wypłacić koszty.
W tej kwestii nalegamy, aby nie oszczędzać i wykupić ubezpieczenie, które chroni przed następstwami podobnych wydarzeń i zapewnia spokojną głowę podczas urlopu.
Parkowanie w Wiedniu
Od roku 2022r. na obszarze całego Wiednia obowiązuje strefa płatna krótkiego parkowania, w której obowiązują następujące zasady:
- od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych), od godz. 9:00 do godz. 22:00
- maksymalny czas parkowania wynosi dwie godziny.

Na wiedeńskich ulicach handlowych mogą obowiązywać inne regulacje odnośnie do krótkiego parkowania i są one dodatkowo oznaczone.
Bilety parkingowe
Bilety parkingowe są dostępne w formie papierowej.
Punkty sprzedaży biletów parkingowych:
- kioski
- automaty z papierosami
- sklepy na stacjach benzynowych
- placówki pocztowe
- kasy przedsprzedaży Wiener Linien
- automaty biletowe Wiener Linien
- punkty informacji turystycznej miasta Wiednia.
Cena za 30 minut: 1,25 euro.
W strefach krótkiego parkowania bilet potrzebny jest od pierwszej minuty postoju, również w takich sytuacjach, gdy tylko przepakowujemy/ wyjmujemy walizki. Dostępne są bezpłatne 15-minutowe bilety parkingowe, które można dostać w hotelu, w kioskach, w punktach informacji turystycznej.
Pamiętajcie, że bilet musi być umieszczony w widocznym miejscu za szybą przednią samochodu!
W miejscu zakwaterowania zapytaj, jakie są opcje parkowania lub poproś o dobowy bilet parkingowy.
Najatrakcyjniejsze zabytki Wiednia
Wiedeń pełny jest architektonicznych perełek, takich jak majestatyczny pałac Schönbrunn, symbol cesarskiego przepychu. Innym niezwykłym miejscem jest katedra św. Szczepana, ikona gotyckiej architektury, która wznosi się dumnie nad panoramą miasta. Wiedeńskie zabytki, od historycznych budowli po malownicze uliczki i pałace, nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale także odgrywają kluczową rolę w atrakcyjności miasta dla turystów.
- Hofburg – potęga cesarstwa Habsburgów

To ogromny kompleks pałacowy, w którym mieszczą się najważniejsze budynki miasta. Obecnie w środku znajdziemy muzea, w tym Muzeum Historii Naturalnej, z eksponatami wielu gatunków zwierząt. Przemierzając urocze zaułki historycznej dzielnicy miasta, dojdziecie do jednego z pocztówkowych symboli Wiednia – pomnika Johanna Straussa. Został on wykonany z pozłacanego brązu. W to miejsce powinniście dotrzeć bez problemu, gdyż jest ono sercem Wiednia
- Opera Wiedeńska
Budowla mieszcząca najlepszą ze scen operowych na świecie. Unikatowym pomieszczeniem jest Sala Herbaciana, przygotowana na polecenie cesarza Franciszka Józefa I, który chciał w komfortowych warunkach spędzać przerwy w przedstawieniu.
- Wzgórze Kahlenberg

To właśnie w tym miejscu, w 1683 roku, król Jan III Sobieski ostatecznie rozprawił się z Turkami. Na szczycie góry, będziecie mieli okazję zwiedzić kościół pw. św. Józefa. Ciekawostka: kościołem opiekują się polscy księża, którzy dbają o pamięć o polskim zwycięstwie w odsieczy wiedeńskiej.
- Remise, czyli stara zajezdnia dla autobusów i lokomotyw
Coś dla osób, które podczas zwiedzania, lubią głębiej utożsamić się chwilowo z losami mieszkańców, szczególnie w czasach już dla nas historycznych. W tym miejscu panuje swobodna atmosfera – każdy może wejść do lokomotywy, wcisnąć hamulec i wszystko, co tylko się da – świetna atrakcja dla dzieci. Remise otwarte jest w środy, soboty i niedziele.