Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię

Chorwacja jest bardzo popularnym celem wakacyjnych podróży. W sezonie urlopowym odwiedza ją blisko milion Polaków. Kusi ona pięknym skalistym wybrzeżem i wieloma atrakcjami. Aby dotrzeć do Chorwacji, Polacy często wybierają podróż samochodem, która w okresie wakacyjnym jest tańsza od biletów samolotowych dla całej rodziny. Najpopularniejsza jest trasa do Chorwacji przez Austrię. Ile trwa jej pokonanie i z jakimi kosztami się wiąże?

Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię

Jedną z najpopularniejszych tras do Chorwacji jest ta prowadząca przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wybierają ją osoby zamieszkujące centralną i zachodnią Polskę.

Wśród mieszkańców północnych rejonów Polski bardzo popularna jest trasa przez Niemcy, z kolei z zachodu Polacy podróżują do Chorwacji np. przez Węgry czy Słowację.

Trasa do Chorwacji przez Austrię jest szybka, wygodna i krótka. Wiedzie dobrze zorganizowaną siecią dróg ekspresowych i autostrad. We wszystkich tranzytowych krajach są to jednak drogi płatne, które wymagają wcześniejszego wykupienia winiety.

Ich koszt różni się w zależności od kraju, jednak we wszystkich państwach możesz kupić wygodne e-winiety przez internet, które znacznie ułatwiają podróż samochodem.

Czas przejazdu trasą do Chorwacji przez Austrię zależy od punktu startowego i docelowego. Sam przejazd od granicy z Czechami (punkt graniczny w Grzegórzkach) do granicy z Chorwacją zajmuje ok. 6 h. W tym czasie pokonuje się 692 km.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule TOP 3 trasy do Chorwacji.

Do tego należy doliczyć czas podróży przez Polskę i Chorwację. Przykładowo:

 • podróżując do Istrii, musisz doliczyć 278 km, które zajmą Ci ok. 3 h,
 • podróżując do Splitu, musisz doliczyć 463 km, które zajmą Ci 4h 12 min,
 • podróżując do Makarskiej, musisz doliczyć 515 km, które zajmą Ci 4 h 40 min,
 • z kolei trasa do Dubrownika to dodatkowe 660 km zajmujące 6 h i 23 min. Na trasie do Dubrownika należy doliczyć odcinek dodatkowo płatny prowadzący przez most Pelješac.

Planując podróż do Chorwacji, należy także doliczyć kilometry od miejsca zamieszkania do granicy z Czechami, a także czas przeznaczony na postoje.

Niestety podróż z północy Polski np. ze Szczecina może zająć już kilkanaście godzin, dlatego warto zaplanować po drodze choć jeden nocleg.

Trasa do Chorwacji przez Austrię jest jedną z popularniejszych wśród Polaków.

Trasa przez Czechy jest to najkrótsza droga do Chorwacji przez państwa tranzytowe. Nie oznacza to jednak, że najtańsza.

Na koszt podróży duży wpływ mają najdroższe winiety w Słowenii. Jeśli zależy Ci na czasie, warto jednak wybrać właśnie tę trasę.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Odcinek przez Czechy – koszty

Trasa do Chorwacji przez Austrię wiedzie również przez Czechy. Odcinek od przejścia granicznego w Gorzyczkach do miejscowości Mikuov na granicy z Austrią mierzy 234 km, a jego przejazd zajmuje ok. 2 h i 23 min.

Wiedzie drogami D1, D35, D46, D52, na których obowiązuje winieta. Na szczęście możesz kupić winietę jednodniową na Czechy w cenie 49,99 zł.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Odcinek trasy przez Austrię – koszty

Odcinek trasy do Chorwacji przez Austrię jest bardzo przyjemny. Wiedzie bowiem autostradami o wysokiej jakości nawierzchni. Poruszając się przez Austrię, trzymaj się autostrad A5, A2, A9. Trasa przez Austrię mierzy ok. 316 km i zajmuje 3-3,5 h.

Aby nią przejechać, również musisz wykupić winietę. Na szczęście w Austrii podobnie jak w Czechach dostępna jest e-winieta jednodniowa w cenie 49,99 zł.

Ważne! Trasa przez Wiedeń, Graz i Spielfeld nie prowadzi przez dodatkowo płatne odcinki dróg

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Odcinek trasy przez Słowenię – koszty

Droga przez Słowenię do Chorwacji jest najkrótsza, ale zarazem najdroższa. Odcinek ten wiedzie przez autostrady A1 i A4, mierzy 61 km, a czas jego przejazdu wynosi ok. 45 min.

Na tej trasie również obowiązują winiety, jednak w Słowenii nie ma winiet jednodniowych. Najtańsza i o najkrótszym okresie jest e-winieta 7-dniowa, która kosztuje 99,99 zł.

Ważne! Przy zakupie winiety w Słowenii należy zwróć uwagę na kategorię swojego pojazdu. Istnieje bowiem rozgraniczenie na pojazdy 2A – do 1,3 m nad przednią osią i pojazdy 2B – od 1,3 m nad przednią osią. 

Zamów winiety do Austrii

Największy polski serwis z winietami Winiety-online oferuje bezpieczne zakupy i atrakcyjną ofertę cenową.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Gdzie najlepiej kupić winiety, jadąc do Chorwacji?

Podsumowując koszt opłat drogowych trasy do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię wynosi on 200 zł bez kilku groszy.

Gdzie kupić winiety?

E-winiety do Czech, Austrii i Słowenii dostępne są na największym polskim portalu z winietami Winiety-Online.pl. Tam w ciągu jednego dnia zrealizujesz zakup wszystkich winiet, które będą aktywne już po 15 minutach od zakupu.

Najlepsza trasa do Chorwacji przez Austrię – wymagane wyposażenie i dokumenty

Wszystkie państwa leżące na trasie do Chorwacji przez Austrię należą do strefy Schengen. Dzięki temu podróż najczęściej przebiega bezproblemowo dla obywateli Polski i bez zbędnego zatrzymywania się na granicy.

Zanim jednak wyjedziesz do Chorwacji, skompletuj pakiet niezbędnych dokumentów na podróż:

 • dowód osobisty – sprawdź koniecznie jego datę ważności,
 • prawo jazdy i dowód rejestracyjny wraz z ostatnim przeglądem i blankietem opłaconego OC,
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.

Ponadto warto dobrze sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu i wyposażyć go w niezbędne przedmioty, za których brak w aucie grożą mandaty. Należą do nich:

 • kamizelki odblaskowe – po jednej dla każdego pasażera,
 • apteczka zgodna z normą DIN 13164,
 • gaśnica – min. 1 kg z atestem,
 • komplet narzędzi do wymiany koła obejmujący podnośnik, klucz, koło zapasowe,
 • komplet bezpieczników i zapasowych żarówek,
 • trójkąt ostrzegawczy.

Trasa Polska-Chorwacja – podsumowanie kosztów

Najlepsza trasa do Chorwacji wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jest to zarazem najkrótsza, ale niestety nie najtańsza trasa.

Na ostateczny koszt podróży samochodem do Chorwacji mają wpływ przede wszystkim opłaty drogowe związane z kupnem winiet i paliwa.

Ceny paliw w 2024 roku na trasie Polska-Chorwacja wynoszą:

 • Polska 6,51 zł/l
 • Czechy 6,58 zł/l
 • Austria – 7,01 zł/l
 • Słowenia 6,5 zł/l

Aktualne ceny paliw możesz sprawdzić na stronie e-petrol. Jak widać, ceny paliw na trasie do Chorwacji przez Austrię kształtują się podobnie.

Najlepiej jednak zatankować w Polsce do pełna, a następnie w Słowenii. Zakładając średnie spalanie samochodu na poziomie 7 l/km, koszt paliwa wyniesie na trasie od granicy z Czechami do granicy z Chorwacją ok. 315 zł.

Ile kosztuje podróż do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię? Za same opłaty drogowe i benzynę zapłacisz w sumie 515 zł. Należy do tego doliczyć koszt jazdy po Polsce i Chorwacji, a także wszelkie wydatki po drodze na posiłki, ubikację czy nocleg.

Życzymy udanej podróży!