Austria motocyklem – wszystko dla podróżujących jednośladem

Austria motocyklem

Austria jest bardzo przyjaznym krajem dla motocyklistów. Piękne widoki, kręte trasy, świetna infrastruktura noclegowa i doskonała jakość dróg sprawiają, że latem wypełnia się entuzjastami jednośladów. Planujesz podróż przez Austrię motocyklem? Koniecznie sprawdź, jak się do niej przygotować i jakich tras nie możesz ominąć.

Wymagane dokumenty w Austrii dla motocyklistów

Przed wyjazdem do Austrii warto skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i wyposażenie, za którego brak mogą grozić mandaty.

Austria leży w strefie Schengen, dzięki czemu dla obywateli Polski nie ma większego problemu z przekroczeniem granicy. Zanim jednak wjedziesz do kraju upewnij się, że masz przy sobie:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy uprawniające do kierowania motocyklem,
  • dowód rejestracyjny z opłaconym OC,
  • karta EKUZ lub zewnętrzne ubezpieczenie zdrowotne.

Ważne! W Austrii jazda motocyklem do 125 cm i mocy poniżej 11 kW nie jest możliwa na podstawie polskiego prawa jazdy kat. B. Musisz mieć zatem polskie prawo jazdy kategorii A.

Obowiązkowe wyposażenie motocyklu w Austrii

Przed wyjazdem warto sprawdzić oczywiście stan techniczny swojego motocyklu, a także stan opon. Przed Tobą prawdopodobnie długie i wymagające trasy, dlatego upewnij się, że bieżnik na oponach jest w dobrym stanie.

Ponadto każdy motocyklista w Austrii zobowiązany jest do wożenia ze sobą:

  • kamizelki odblaskowej,
  • apteczki.

Za brak tych przedmiotów może grozić mandat. Drogówka w Austrii dba o bezpieczeństwo poruszających się na drogach i restrykcyjnie przestrzega przepisów.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Opłaty drogowe Austria

Opłaty drogowe w Austrii dla motocyklistów

Zanim wjedziesz na górskie przełęcze w Tyrolu lub dojedziesz do Wiednia, prawdopodobnie będziesz poruszał się autostradami i drogami ekspresowymi. To najszybszy sposób dotarcia do punktu docelowego w Austrii.

Podróż tymi drogami jest bardzo przyjemna ze względu na świetnie rozwiniętą sieć, ale także doskonały stan nawierzchni, o który dba państwowe przedsiębiorstwo ASFiNAG.

Aby jednak korzystać z tej infrastruktury, musisz wykupić winiety.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria  Ile kosztuje winieta na motocykl w Austrii?

Ceny w Austrii winiet na motocykl zależą od okresu ważności. Koszt zakupu na oficjalnej stronie ASFiNAG kształtuje się następująco:

Winieta 1-dniowa3,4 euro
Winieta 10-dniowa4,6 euro
Winieta 2-miesięczna11,5 euro
Winieta roczna28,5 euro
Ceny winiet zgodne z ASFiNAG

Austriacką winietę na motocykl możesz kupić zarówno w wersji tradycyjnej nalepki (stacje benzynowe, specjalne punkty wzdłuż autostrad) jak i przez internet.

Wcześniejszy zakup takiego dokumentu online jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. Elektroniczne winiety znajdziesz między innymi na największym polskim portalu z winietami Winiety-Online.pl

Wybierając winietę w wersji tradycyjnej naklejki, należy ją nakleić na nieruchome części motocyklu np. bak lub do rury przedniego amortyzatora. W przeciwnym razie winieta będzie nieważna!

Zamów wygodnie e-winiety dla motocyklu

W kilka chwil opłacisz przejazd autostradami w Austrii. Wykup winiety dla motocyklu i podróżuj bezpiecznie.

Pamiętaj! Zwykłe winiety nie obowiązują na dodatkowo płatnych odcinkach (np. tunel Karavanki)! Opłatę tam należy uiścić kartą przy bramkach na wjeździe lub wcześniej wykupić przez internet elektroniczne bilety przejazdowe. Nie korzystaj zatem z zielonego pasa przy bramkach, jeżeli nie masz wykupionego biletu odcinkowego!

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Maksymalna prędkość i przepisy drogowe dla motocyklistów

W Austrii kontrole prędkości są bardzo częste. Prowadzone są nie tylko przez drogówkę, ale także gęsto rozsiany system fotoradarów.

Warto zatem bezwzględnie przestrzegać maksymalnych prędkości i dobrze patrzeć na znaki, ponieważ mandaty za przekroczenie prędkości nie są małe.

Na terenie Austrii motocykle obowiązują prędkości:

  • w obszarze zabudowanym – do 50 km/h,
  • na drogach krajowych – do 100 km/h,
  • na autostradach i drogach ekspresowych – do 130 km/h.

Podczas podróży motocyklem po Austrii należy także pamiętać, że jazda pomiędzy autami jest dopuszczalna, ale omijana kolumna samochodów nie może się poruszać.

Co więcej, odległość od aut ma wynosić ok. 1,4 m, a auta można mijać tylko po jednej stronie. Należy także pamiętać, że surowo zabronione jest omijanie korków, wykorzystując do tego korytarz ratunkowy.

Austria motocyklem – noclegi i hotele

W Austrii istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, kempingów i pól namiotowych, z których mogą korzystać motocykliści. W sezonie letnim wiele hoteli nawet czterogwiazdkowych stoi pustych, dlatego łatwo znaleźć okazję i za niewielką cenę wynająć pokój wraz z posiłkami.

W poszukiwaniu noclegu świetnie sprawdza się w Austrii strona booking.com.

W przypadku kempingów należy uważać, ponieważ większość z nich dostosowana jest do kamperów. Wykupując w nich nocleg, dostaniesz sporo przestrzeni oraz wszystkie przyłącza elektryczne, a co za tym idzie cena za jedną dobę może być dość wysoka.

Czasami lepiej poszukać pobliskiego pola namiotowego, na którym rozłożysz namiot i postawisz motocykl za ok. 10 euro za dobę.

Austria motocyklem: Kiedy jechać?

Sezon turystyczny w Austrii przypada głównie na miesiące zimowe. Latem zapełnia się podróżującymi samochodami i kamperami. Jeśli w planach masz Alpy, Austria motocyklem jest dobrym pomysłem na miesiące letnie i początek jesieni.

Wówczas pogoda jest odpowiednia, a większość wysokogórskich przełęczy również jest otwarta dla jednośladów.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Najpopularniejsze trasy motocyklowe w Austrii

Austria motocyklem.
Kręte drogi w Austrii zapewniają wiele emocji.

Istnieje kilka najpopularniejszych miejsc wybieranych przez podróżujących po Austrii. Jednym z nich jest z pewnością stolica państwa pełna historycznych zabytków, świetnej kuchni i kultury.

Jednak miłośnicy jednośladów znacznie częściej kierują się na Alpy. Planując podróż po Austrii motocyklem, koniecznie weź pod uwagę najsłynniejsze trasy w Alpach:

  • Grossglockner – ta wysokogórska droga liczy ponad 48 km i 36 ostrych zakrętów wijących się na tle pięknych górskich widoków. Wiedzie przez park narodowy Wysokie Taury. Trasą tą dotrzesz na wysokość 2504 m.n.p.m, a po drodze masz okazję zwiedzić obserwatorium im. Wilhelma Swarowskiego;
  • Timmelsjoch – to znane wśród motocyklistów tajne przejście pomiędzy Austrią a Włochami. Podczas przejażdżki będziesz mógł podziwiać piękne widoki na Alpy Ötztalskie. Podobnie jak w poprzedniej propozycji trasy, droga pełna jest ekscytujących zakrętów;
  • Silvretta Hochalpenstrasse – położona jest w zachodniej części Austrii i oferuje piękne widoki na pasmo górskie Silvretta. Trasa ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych dróg na górskich przełęczach Tyrolu. Dzięki licznym serpentynom i zakrętom jest także sporym wyzwaniem dla każdego motocyklisty.

Podobnych zapierających dech w piersiach tras w Austrii jest znacznie więcej. Planując swoją podróż, weź pod uwagę także Graz, Krimml, gdzie znajduje się największy wodospad w Austrii czy Halllstatt – przepiękne miasteczko położone na obszarze Salzkammergut.

Ważne! Motocykle generujące hałas równy i powyżej 95 dB (np. Ducati Diavel, Kawasaki Z900 czy Harley-Davidson FXDR 114.) nie mogą wjeżdżać na przełęcz Hahntennjoch, a także na odcinki: L199 Tannheimeerstrasse, L21 Berwang-Namloseer Strasse, L198 Lechtalstrasse, L266 Bschlaber Strasse, L72 Hahntennjochstrasse 2. część, L246 Hahntennjochstrasse 1.część,

Austria motocyklem – kilka wskazówek na drogę

Na koniec kilka dodatkowych informacji przydatnych podczas podróży po Austrii motocyklem:

  • przygotuj się na zmienną pogodę, szczególnie gdy wybierasz trasy w wysokich Alpach. Pogoda w górach jest zmienna, dlatego zawsze bądź przygotowany na deszcz. Ponadto przygotuj się na duże różnice temperatury. Na nizinach może być 30 stopni Celsjusza na plusie, ale już na przełęczach górskich temperatura latem może spaść do 0;
  • Najważniejsze numery alarmowe:

    112 – telefon alarmowy,
    133 – Policja,
    122 – Straż pożarna,
    144 – Pogotowie ratunkowe
  • pamiętaj, że w Austrii nie można rozbijać namiotu na dziko, chyba że masz pozwolenie właściciela posesji,

Uniknij mandatu i podróżuj bezpiecznie

Przed podróżą motocyklem po Austrii wykup niezbędne winiety na największym polskim portalu z winietami.