Przepisy drogowe w Austrii

Wymagane wyposażenie auta, niezbędne dokumenty, limity prędkości – Poniżej przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe w Austrii, które różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Szukasz informacji na temat austriackich mandatów? Chcesz lepiej poznać przepisy drogowe w Austrii? Po przeczytaniu tego artykułu nic nie zaskoczy Cię podczas podróży!

Przepisy drogowe w Austrii

Zacznijmy od tego, że przepisy ruchu drogowego w Austrii, bardzo przypominają te polskie. Istnieją jednak niewielkie różnice, które mogą jednak przysporzyć kłopotów podczas spotkania z niezwykle skrupulatną drogówką.

Po Austrii można poruszać się na polskich prawo jazdy. Jednak mogą kierować pojazdem jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Z tego względu, kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy w Polsce wcześniej – nie będą mogli prowadzić w Austrii. Dodatkowo samochód na zagranicznych rejestracjach musi być oznakowany nalepką z kodem kraju (PL).

W Austrii światła mijania nie obowiązują podczas jazdy w dzień o ile widoczność na drodze nie jest mocno ograniczona przez warunki atmosferyczne.

Przepisy drogowe w Austrii wyraźnie zakazują używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu. Rozmowy telefoniczne dopuszczalne są jedynie przez zestaw głośnomówiący.

Ponadto na terenie Austrii nie można używać kamerek samochodowych. Za nagrywanie drogi grożą bardzo wysokie kary.

Najważniejszą jednak różnicą wydaje się być sam system opłat drogowych na autostradach. Na terenie Austrii obowiązują bowiem zarówno winiety elektroniczne, jak i klasyczne – w formie naklejki.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Opłaty drogowe w Austrii.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Winiety w Austrii

W Austrii wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne, a winiety są dowodem uiszczenia tych opłat zbieranych przez państwowe przedsiębiorstwo ASFiNAG.

Winiety można wykupić na różny okres od jednego dnia do roku, a ich cena zależy od okresu ważności i rodzaju pojazdu.

Na portalu Winiety-online.pl. zakupisz wszystkie niezbędne winiety do Austrii w wersji cyfrowej, które będą już aktywne po 15 minutach. Możesz dokonać wygodnych płatności online, a sama strona działa 24/7.

Kup Winiety do Austrii

Na Winiety-online znajdziesz wszystkie niezbędne winiety dla samochodów osobowych i motocykli.

Niezbędne wyposażenie samochodu w Austrii

Zanim wyruszysz samochodem do Austrii, koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu. Policja lubi kontrolować zawartość bieżnika i niezbędne wyposażenie samochodu. W Austrii powinieneś mieć:

  • kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczkę zgodna z DIN-13164
  • gaśnicę.

Ponadto każdy pojazd poruszający się po drodze od 1 listopada do 15 kwietnia musi mieć założone opony zimowe. W niektórych rejonach wymagane są także łańcuchy, dlatego warto mieć je na wyposażeniu i założyć w razie konieczności.

Łańcuchy powinny być zgodne z normą Ö-Norm 5117 i Ö-Norm 5119 i muszą być założone przynajmniej na dwa koła osi napędowej. Pojazd z łańcuchami powinien poruszać się z prędkością wskazaną przez producenta łańcuchów lub maksymalnie do 50 km/h.

Ograniczenia prędkości w Austrii

Limit prędkości w Austrii zależy od rodzaju pojazdu, jego masy i drogi, po której się porusza. Ograniczenia te kształtują się następująco, chyba że znaki drogowe wskazują inaczej:

 Obszar zabudowanyObszar niezabudowanyDrogi ekspresowe i autostrady
Motocykle50 km/h100 km/h130 km/h
Samochody do 3,5 t.50 km/h100 km/h130 km/h
Samochody ponad 3,5 t.50 km/h70 km/h80 km/h
Limit prędkości w Austrii

Od 1 marca 2024 r. za duże przekroczenia prędkości grozi nie tylko wysoki mandat, ale także utrata pojazdu. Nowy przepis ma na celu przede wszystkim ukaranie kierowców biorących udział w nielegalnych wyścigach.

I tak za przekroczenie prędkości o 80 km/h w obszarze zabudowanym i o 90 km/h poza obszarem zabudowanym policja może skonfiskować samochód.

W Austrii kontrolą prędkości pojazdów zajmuje się policja wyposażona w ręczne mierniki prędkości. Jednak znacznie częściej możesz dostać mandat z fotoradaru z Austrii, które rozlokowane są wzdłuż autostrad i zwykłych dróg.

Często są bardzo dobrze zamaskowane i o ich obecności kierowcy dowiadują się dopiero po otrzymaniu mandatu zwykłym listem.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Wyprzedzanie w Austrii

W Austrii istnieją także nieco inne przepisy drogowe dotyczące wyprzedzania i pierwszeństwa.

Przykładowo, jeśli kierowca poruszający się na drodze z pierwszeństwem zatrzyma się na skrzyżowaniu – wówczas traci to pierwszeństwo i musi ustąpić je innym pojazdom.

Na wąskich górskich drogach ustępowanie pierwszeństwa może być mocno ograniczone. Z tego powodu istnieje zasada, że pojazd, któremu łatwiej jest wycofać, jest do tego zobowiązany.

Zasady wyprzedzania w Austrii są bardzo podobne do tych obowiązujących w Polsce. Jednak niektóre są bardziej uściślone.

Zabronione jest wyprzedzanie 80 metrów przed i za przejazdem kolejowym.

Nie można także wyprzedzać autobusów i autobusów szkolnych, które mają włączone światła awaryjne lub żółto-czerwone światła ostrzegawcze.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Różnice w oznakowaniu dróg w Austrii

Zaskoczeniem dla niektórych kierowców w Polsce mogą być migające zielone światła. Choć nie ma ich w Polsce, to jednak ich znaczenie łatwo odgadnąć. Ostrzegają kierowcę, że za chwile nastąpi zmiana na żółte, a następnie czerwone światło.

Wśród znaków drogowych również można dostrzec parę nowości.

Niektóre znaki wskazujące na ograniczenie prędkości do 100 km/h wzdłuż autostrady mogą mieć dodatkowy znaczek IG-L. (ger. „Immissionsschutzgesetz-Luft”).

Skrót ten oznacza, że z tego konkretnego ograniczenia prędkości zwolnione są pojazdy na napęd elektryczny lub wodorowy, które mogą poruszać się dalej z prędkością do 130 km/h. Reszta pojazdów musi dostosować się do ograniczenia.

Znaki takie można zauważyć np. na autostradzie A12 i A1.

Inne znaki z ograniczeniem prędkości mogą mieć dopisek „Bei Nebel”, co oznacza „podczas mgły”.

Wówczas ograniczenie prędkości do tej wskazanej na znaku obowiązuje jedynie podczas mgły, gdy widoczność jest kiepska.

Dobrze, ale jak ocenić czy mgła jest na tyle gęsta, że należy zwolnić?

W tym również pomogą Ci znaki. Wzdłuż drogi zlokalizowane są znaki z symbolami lub liniami, które powinny być widoczne z odpowiedniej odległości.

Jeśli nie są, lepiej zastosuj się do ograniczeń prędkości.

Mandaty w Austrii

W Austrii drogówka jest bardzo skrupulatna i lubi zatrzymywać turystów. Ma nieco większe możliwości i prawa niż drogówka w Polsce, dlatego nie ma sensu z nią dyskutować.

Mandat można dostać za wszelkie wykroczenia i łamanie przepisów ruchu drogowego.

Najczęściej kary są związane z nieprzestrzeganiem limitu prędkości, brakiem niezbędnego wyposażenie czy stanem technicznym samochodu.

Jednak należy pamiętać, że mandat nawet do 3 tys. euro można dostać za brak ważnej winiety lub źle przyklejonej do przedniej szyby samochodu.

Ponadto w niektórych regionach i miastach, gdzie istnieją strefy czystego powietrza, można dostać mandat za brak naklejki ekologicznej. W Austrii naklejki te obowiązują jedynie samochody powyżej 3,5 t.

Oprócz mandatu możesz otrzymać żółtą kartkę. Systemem tym są objęci także turyści. Trzykrotne otrzymanie żółtej kartki może wiązać się z zakazem poruszania się samochodem po Austrii przez okres. minimum 3 miesięcy.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Aktualny taryfikator mandatów w Austrii

Maksymalna kwota mandatu, jaki może wypisać policja w Austrii, wynosi 7500 euro. Ile mogą kosztować Cię poszczególne wykroczenia? Oto przybliżone kwoty niektórych mandatów:

  • korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – od 50 euro;
  • przewożenie dzieci bez fotelika – od 70 euro;
  • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – od 35 euro;
  • jazda pod wpływem alkoholu – od 300 do 5900 euro;
  • przekroczenie prędkości – od 30 euro;
  • przejazd na czerwonym świetle – od 70 euro;
  • brak winiety od 300 do 3000 euro.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Austrii

Przepisy drogowe w Austrii nakładają bardzo wysokie kary za jazdę po pijanemu. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,49 promila. Dla kierowców zawodowych i kierowców na okresie próbnym wynosi 0,1 promila. Za przekroczenie tego limitu grozi wysoki mandat, a nawet zatrzymanie prawo jazdy.

  • 0,5–0,79 promila – od 300 do 3000 euro grzywny, jeśli po raz pierwszy zatrzymano cię z tego policja nie zabierze Ci prawo jazdy;
  • 0,8–1,19 promila – od 800 do 3700 euro grzywny, jeśli po raz pierwszy zatrzymano cię z tego powodu, prawo jazdy policja może zatrzymać na miesiąc, jeśli drugi raz grozi Ci utrata prawo jazdy przynajmniej na trzy miesiące;
  • 1,2–1,59 promila – od 1200 do 4400 euro grzywny i utrata prawo jazdy na co najmniej 4 miesiące, obowiązek przejścia dodatkowego szkolenia dla kierowców;
  • od 1,6 promila – od 1600 do 5900 euro grzywny i utrata prawo jazdy na co najmniej 6 miesięcy, obowiązek przejścia dodatkowego szkolenia dla kierowców kosztującego ok. 500 euro, a także przymusowa wizyta u lekarza i psychologa kosztująca 363 euro. To samo grozi Ci, jeśli odmówisz badania alkomatem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie austriackiego Automobilklubu Öamtc.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Kto wystawia mandaty w Austrii i jak za nie zapłacić?

Mandat można otrzymać nie tylko od drogówki. Może on przyjść także pocztą, jeśli tak jak w Polsce złapie Cię fotoradar.

Po jakim czasie mandat z Austrii może przyjść pocztą?

Okres jest różny, ale obecnie w większości przypadków mandat dociera do adresata.

A co jeśli otrzymasz mandatu z Austrii bez zdjęcia? Każdy mandat przesłany pocztą musi zawierać dowód wykroczenia np. zdjęcie z fotoradaru.

Jeśli tego nie ma nie, nie musisz uiszczać opłaty, a nawet odpisywać na przesyłkę. Jednak przygotuj się, że w razie czego, aby udowodnić braki w przesłanym mandacie.

Jak zapłacić za mandat? Jeśli otrzymałeś mandat na druku gotówkowym bezpośrednio od policji, musisz uiścić opłatę na miejscu.

Jeśli tego nie zrobisz, policja może zatrzymać Ci prawo jazdy. Z kolei, gdy nie masz dostatecznej ilości pieniędzy, policja ma prawo zabrać do depozytu przedmioty o zbliżonej do wysokości mandatu wartości.

Mandat możesz zapłacić także przez internet, jeśli otrzymałeś mandat kredytowany, który staje się ważny w momencie pokwitowania.

Wówczas masz 7 dni na wykonanie przelewu bankowego.

Wystarczy zalogować się na stronę austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości i odnaleźć sekcję płatności online. Po wybraniu opcji „mandaty” należy wprowadzić numer formularza i zapłacić za otrzymany np. pocztą mandat.

Podróżuj bez mandatów

Uniknij mandatów i zamów winiety przed podróżą do Austrii.

Przepisy drogowe w Austrii są bardzo podobne do obowiązujących w Polsce. Istnieje jednak kilka różnic, które mogą stać się dla kierowców powodem otrzymania mandatu.

Warto zatem zapoznać się z obowiązującymi przepisami drogowymi w Austrii i przede wszystkim wyposażyć się w niezbędne przedmioty i winiety.

Dzięki temu unikniesz przykrości w czasie lub po przyjeździe z urlopu. Winiety na przejazd autostradami w Austrii zakupisz na stronie Winiety-Online.pl.

Życzymy spokojnej podróży!