Mandaty w Austrii – wszystko co warto wiedzieć
Niezależnie od tego jaki jest cel Twojej podróży przez Austrię, pamiętaj o tym, że policja w tym kraju jest bardziej surowa i restrykcyjnie podchodzi do łamania przepisów drogowych. Warto również pamiętać, że w pewnym sensie jesteśmy gośćmi w tym kraju i będziemy traktowani bardziej restrykcyjnie.
Niewiele osób o tym wie, ale w Austrii mandaty mogą być wystawiane zaocznie. Oznacza to, że nie ma konieczności zatrzymania pojazdu przez policję, aby wystawić mandat – wystarczy, że policjant zauważy wykroczenie. Działa to tak, że po zauważeniu wykroczenia policjant sporządza szczegółową notatkę, wskazuje winę i w komendzie wystawia mandat na określoną kwotę. Mandat taki jest wysyłany do sprawcy na takich samych zasadach jak każdy inny mandat. Sprawcy przysługuje prawo do odwołania się, ale w praktyce nawet sami Austriacy tego nie robią zbyt często. Powoduje to, że czasem niemiłe niespodzianki przychodzą do nas już po powrocie z wyjazdu.
Przykładowe wysokości mandatów w Austrii
Poniżej prezentujemy przykładowe kwoty jakie mogą zostać nałożone na podróżujących samochodem przez terytorium Austrii. Należy pamiętać, że kwoty te mogą się zmieniać i nie są podstawą do roszczeń wobec Policji w Austrii.
- Mandat za nietrzeźwość (więcej niż 0,5 promili) – od 300 euro;
- Rozmowa przez telefon komórkowy – od 50 euro;
- Przejazd na czerwonym świetle – od 70 euro;
- Używanie “antyradarów” – od 150 euro + możliwość trafienia do sądu;
- Jazda bez zapiętych pasów – od 35 euro;
- Brak biletu parkingowego w miejscu gdzie był wymagany – 36 euro;
- Ściągnięcie blokady z koła za złe zaparkowanie – od 72 euro;
- Odholowanie z powodu zaparkowania na niedozwolonym miejscu – od 242 euro + 9 euro za każdy dzień parkingu;
- Przekroczenie prędkości (teren zabudowany) do 20 km/h powyżej prędkości dopuszczalnej mandat od 30 do 60 euro;
- Przekroczenie prędkości (teren zabudowany) do 30 km/h powyżej prędkości dopuszczalnej mandat od 56 do 72 euro;
- Przekroczenie prędkości (teren zabudowany) do 40 km/h powyżej prędkości dopuszczalnej mandat od 70 do 160 euro;
- Przekroczenie prędkości (teren zabudowany) powyżej 40km/h prędkości dopuszczalnej mandat od 140 euro wzwyż i czasowy lub całkowity zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych;
- Przekroczenie prędkości (teren niezabudowany) do 20 km/h powyżej prędkości dopuszczalnej mandat od 30 do 50 euro;
- Przekroczenie prędkości (teren niezabudowany) do 30 km/h powyżej prędkości dopuszczalnej mandat od 56 do 90 euro;
- Przekroczenie prędkości (teren niezabudowany) do 40 km/h powyżej prędkości dopuszczalnej mandat od 140 do 160 euro;
- Przekroczenie prędkości (teren niezabudowany) powyżej 40km/h prędkości dopuszczalnej mandat od 160 euro wzwyż i czasowy lub całkowity zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jeżeli otrzymasz mandat w Austrii, musisz zapłacić go gotówką u policjanta, jeżeli tego nie zrobisz, zostanie Ci odebrane prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu do czasu uregulowania płatności.
Uniknij mandatów za brak winiety! Zamów online jeszcze przed wyjazdem
W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.
Jaka jest szansa, że otrzymam mandat z Austrii, jeżeli popełniłem/popełniłam wykroczenie?
Mamy na myśli sytuację następującą: Podróżujący samochodem przekroczył nieznacznie prędkość na austryjackiej drodze i fotoradar zrobił mu zdjęcie. Jaka jest szansa, że otrzyma mandat? Oczywiście nie istnieje żadna oficjalna statystyka ukazująca te dane, ale można posłużyć się innymi dostępnymi informacjami, aby oszacować skalę „zaangażowania” naszych sąsiadów w temacie wystawiania mandatów (…i nie mamy dobrych informacji).
Dostrzeżenie gwałtownie zwiększającej się skali wystawionych mandatów nie jest trudne, jeżeli popatrzymy na statystyki zapytań zagranicznych krajów dotyczące udostępnienia danych kierowców do Krajowego Punktu Kontaktowego działającego przy CEPiK. Zagraniczne służby składają wniosek o informacje na temat samochodu w związku z popełnieniem wykroczenia.
W roku 2015 r. Polska otrzymała od zagranicznych służb tylko 53 tys. zapytań na temat polskich pojazdów. W 2016 r. takich wniosków o udzielenie informacji było już prawie 900 tys., w 2017 ponad milion, a w roku 2018 aż 1,5 mln! To pokazuje, że czasy pobłażliwego traktowania osób łamiących przepisy dawno minęły. Służby działają sprawnie i komunikują się szybko dlatego jeżeli zostaliśmy „namierzeni” mandat jest niemal pewny!
Czy można uniknąć opłaty lub nie płacić mandatu?
Jeżeli otrzymamy mandat pocztą, powinniśmy zwrócić uwagę na 3 podstawowe elementy:
- Czy list jest przesyłką poleconą?
- Czy jest przetłumaczony na język polski?
- Czy zawiera dowód popełnienia wykroczenia – np. zdjęcie z fotoradaru?
Z formalnego punktu widzenia, w przypadku braku choćby jednego z trzech powyższych elementów, nie musisz uiszczać mandatu, ani nawet odpisywać na taką przesyłkę. Trzeba się liczyć z tym, że w razie problemów, będziesz musieć udowadniać braki formalne przesłanego mandatu. Polecamy odwołanie się od mandatu nawet w przypadku, jeżeli przesyłka spełnia wszystkie wymogi formalne, ponieważ czasem nasze odwołanie zostanie pozytywnie rozpatrzone. Austriackie służby wysyłają mandaty nawet z wykroczeniem za które kara wynosi 20 euro, ale czym wyższa kwota mandatu, tym mniejsza szansa na pozytywne rozpatrzenie odwołania.
W jaki sposób ściągane są należności jeżeli nie opłacimy mandatu w wyznaczonym czasie? Przede wszystkim takie długi prawie od razu sprzedawane są międzynarodowym firmom windykacyjnym, które mają oddziały w większości krajów Europy. Firmy windykacyjne działają skutecznie i agresywnie więc to, że nasz dług zostanie ściągnięty, jest prawie pewne. Niestety jeżeli sprawa trafi do takiej firmy, to kwota do uiszczenia istotnie wzrasta, nawet dwu lub trzykrotnie. Zachęcamy do opłacenia mandatów w terminie i przestrzeganie przepisów w przyszłości. 😉
Pamiętaj! W Austrii policja jest znacznie bardziej restrykcyjna. Tolerancja na wykroczenia jest znacznie mniejsza niż w Polsce. Dotyczy to przepisów prawa, ale także społecznego postrzegania niestosowania się do zasad ruchu drogowego.
Przestrzegaj przepisów i unikaj mandatów
Poniżej prezentujemy najważniejsze przepisy drogowe, których przestrzeganie pozwoli uniknąć mandatu z Austrii. Jeżeli będziemy stosować się do nich z pewnością nie spotka nas żadna niemiła niespodzianka.
- Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy.
- Nie ma potrzeby posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy – respektowane jest polskie Prawo Jazdy
- Prędkość w terenie zabudowanym do 50 km/h, na autostradach do 130 km/h .pozostałe drogi do 100 km/h. Bardzo rygorystycznie podchodzi się do przestrzegania ograniczeń prędkości.
- Pasy bezpieczeństwa powinny być zapięte przez wszystkich użytkowników pojazdu.
- Limit alkoholu we krwi – dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierującego pojazd w austrii to 0,1 promila. Przedział od 0,1 do 0,49 promila jest wg austriackigo prawa wykroczeniem zagrożonym karą w zależności od wyniku oceny zdolności do kierowania pojazdem -> oceny dokonuje policjant. Jeżeli wynik jest powyżej 0,5 promila, kierowca może zostać ukarany mandatem (od 218 do 5813 Euro) i odebraniem prawa jazdy lub kilkumiesięcznym pozbawieniem wolności, nawet, jeżeli nie spowodował kolizji.
- Przez całą dobę należy mieć włączone światła.
- Nie możesz korzystać z telefonu podczas jazdy, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.
- Turyści musząliczyć się z bardzo drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdu. Szczególnie ważne jest ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów. Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu.