Opłaty drogowe Austria

Rodzaje opłat drogowych

W Austrii, tak jak w pozostałych krajach europejskich, system poboru opłat za przejazd drogami został podzielony na dwie główne kategorie: dla samochodów do 3,5 tony oraz dla samochodów powyżej 3,5 tony. Kategorie różnią się nie tylko sposobem poboru opłat, ich wysokością, ale także odcinkami, za które należy zapłacić. W Austrii istnieją także fragmenty dodatkowo płatne, takie jak mosty, czy tunele, które opłaca się dodatkowo.

Autostrada – Tyrol, Austria

Dla pojazdów do 3,5 tony.

W Austrii opłaty drogowe można podzielić na trzy typy ze względu na okres ich obowiązywania:

 • opłata roczna- 96,40 euro (motocykl: 38,20 euro)
 • opłata dwumiesięczna- 29,00 euro (motocykl: 14,50 euro)
 • opłata dziesięciodniowa- 9,90 euro (motocykl: 5,80 euro)
 • NOWOŚĆ! Od 2024 roku dostępna będzie do wykupienia winieta jednodniowa. Jej koszt to 8,60 euro.

Główna różnica polega na braku winiety miesięcznej w tym kraju, zamiast tego jest taka, która obowiązuje dwa miesiące. Istnieją tutaj dwie kategorie opłat drogowych (mówiąc o pojazdach mieszczących się w 3,5t): samochody do 3,5t oraz motocykle. Przyczepy nie potrzebują wykupienia dodatkowych opłat.

Podróżuj bez stresu!

Wybierz dogodną opcję opłaty drogowej.

Opłaty dodatkowe za drogi w Austrii

Drogi płatne w Austrii są oznaczone tabliczkami lub zauważalnymi znakami, umieszczonymi wzdłuż trasy. Są to zazwyczaj drogi ekspresowe lub autostrady- w tych przypadkach przed wjazdem należy mieć wykupioną winietę. Opłaty drogowe nie obowiązują na niektórych, dodatkowo płatnych odcinkach, jakimi są niektóre tunele lub mosty.

Poniżej lista odcinków, które należy dodatkowo opłacić na terenie Austrii:

 • A13 – Brenner – KUP
 • S16 – Arlberg
 • A10 – Tauern/Katschberg – KUP
 • A11 – Karawanken
 • A9 – Bosruck
 • A9 – Gleinalm
Mapa płatnych odcinków w Austrii
Mapa płatnych odcinków – Austria

Samochody, które wykupiły opłatę drogową online muszą poruszać się określonym pasem, aby szlabany podniosły się automatycznie. Instrukcje znajdują się na dokumentach potwierdzających zapłatę za odcinek, aby nie narazić się przypadkiem na konieczność zmiany pasa lub wykupienia w pośpiechu przejazdu ponownie.

Możliwe jest także opłacenie dróg na przygranicznych stacjach benzynowych oraz w automobilklubach (już w Polsce).

18 dni karencji po uiszczeniu opłaty drogowej w Austrii

Nabycie e-winiety online w sklepie internetowym lub w aplikacji, jest ważne najwcześniej 18 dni po zakupie, ze względu na prawo odstąpienia od umowy przy zakupie w formie online- jest to zgodne z prawem konsumenta.

Jeżeli zaś zakupu dokonujesz jako przedsiębiorca, prawo do odstąpienia od umowy Ci nie przysługuje, tak więc zakupione od razu opłaty drogowe są ważne od razu.

Mandaty za nieuiszczone opłaty drogowe

W przypadku braku wykupionej opłaty drogowej, w razie kontroli policyjnej należy zapłacić 120 euro (motocykliści 65 euro). Kierowcom, którzy odmówili przyjęcia mandatu, grozi kara 3000 euro. Brak naklejonej winiety za szybą, a tylko opłacenie jej, również grozi mandatem.

Mandat, policja
Mandat za brak opłaty drogowej

Zwrot opłaty drogowej w Austrii

Odstąpienie od umowy przysługuje jedynie konsumentom, a nie przedsiębiorcom.

Odstąpienie jest możliwe tylko 14 dni po zakupie.

Dla pojazdów powyżej 3,5 tony

W Austrii pojazdom powyżej 3,5t poruszanie się po drogach najwyższej kategorii umożliwiają uiszczone opłaty drogowe. Naliczane są one w tym przypadku za pomocą zarejestrowanego na konkretny pojazd i przymocowanego do przedniej szyby urządzenia, zwanego „Go-Box”.

Opłata drogowa dla samochodów ciężarowych

Za samochód ciężarowy, zespół pojazdów lub ciągnik siodłowy o masie powyżej 3,5 t dmc (maksymalna dopuszczalna masa całkowita) należy uiścić na autostradach i drogach ekspresowych Austrii opłatę drogową GO.

W przypadku vanów lub furgonetek nie przekraczających masy całkowitej 3,5 tony, wystarczy zakupić winietę.

Opłata drogowa dla autobusów

Za autokar lub autobus przekraczający maskę 3,5 tony również należy uiścić opłatę drogową GO.

Na bus, który nie przekracza łącznej masy 3,5 tony obowiązuje winieta.

Opłata drogowa dla kamperów

Za kamper o masie powyżej 3,5 t dmc należy uiścić na autostradach i drogach ekspresowych Austrii opłatę drogową GO. Na kamper nie przekraczający tej masy obowiązuje winieta lub bilet odcinkowy.

Jak zdobyć urządzenie „Go-Box”?

Urządzenia te można nabyć na przejściach granicznych oraz w specjalnych punktach sprzedaży umiejscowionych wzdłuż głównych tras w Europie. Istnieje również możliwość skorzystania z pośredników, którzy oferują wypożyczenie urządzenia obsługującego wszystkie kraje w Europie.

„Go-Box” dla kamperów

Kamper

Jeżeli chcecie nabyć urządzenie Go-Box dla kamperów, w punkcie sprzedaży GO należy poprosić o urządzenie GO dedykowane kamperom. W tym przypadku kategoria podstawowa jest podana na stałe i nie może być zmieniona. W przypadku kampera osie przyczepy lub osie nośne nie są bowiem uwzględniane podczas obliczania taryfy.

Przykład: Kamper ma 2 osie. W urządzeniu Go-Box należy zapisać kategorię podstawową 2. Jeśli dodatkowo jest ciągnięta przyczepa kempingowa, nie trzeba zmieniać kategorii.

Ważne informacje:

 • Dane pojazdu proszę sprawdzić zaraz po otrzymaniu paragonu klienta. Ewentualne nieprawidłowości należy zgłosić!
 • W pojeździe należy mieć ze sobą deklarację pojazdu!

Wysokość opłat drogowych w Austrii uzależniona jest od liczby osi pojazdu i ilości przejechanych kilometrów. Przybliżoną kwotę opłat drogowych można obliczyć za pomocą kalkulatorów opłat, jednak należy pamiętać, że nie jest to dokładna suma.