Opłaty drogowe Austria – rodzaje i ich wysokość

Austria pod tym względem winiet wcale nie różni się od swoich sąsiadów. Austriackie autostrady i drogi ekspresowe w większości podlegają opłatom drogowym, a ich cena oraz sposób rozliczania zależą od masy pojazdu.

Ponadto w Austrii istnieją odcinki dodatkowo płatne, a na kierowców pojazdów ciężarowych nałożone są opłaty związane z winietą ekologiczną. Poniżej sprawdzisz, jakie opłaty drogowe obowiązują w Austrii i w jaki sposób najłatwiej je uiścić.

Mapa płatnych odcinków – Austria

Mapa płatnych odcinków w Austrii
Źródło: Winiety-Online.pl

Drogi płatne na terenie Austrii są oznaczone tabliczkami lub znakami umieszczonymi wzdłuż trasy w widocznym dla kierowców miejscu. Na autostradach i drogach ekspresowych należy umieścić wykupioną winietę, aby przejechać przez bramki.

Winiety są rozpoznawane przez system kamer znajdujący się przy bramkach. W przypadku e-winiet opłata drogowa uiszczona przy zakupie jest powiązana z numerem rejestracyjnym pojazdu.

Opłaty drogowe, a tym samym winiety nie obowiązują na niektórych, dodatkowo płatnych odcinkach, jakimi są niektóre tunele lub mosty. Poniżej lista odcinków, które należy dodatkowo opłacić na terenie Austrii:

 • A13 – Brenner
 • S16 – Arlberg
 • A10 – Tauern/Katschberg
 • A11 – Karawanken
 • A9 – Bosruck
 • A9 – Gleinalm

Opłaty drogowe Austria – od czego zależy ich wysokość?

W Austrii istnieje ponad 22 tys. kilometrów płatnych autostrad, dróg ekspresowych. Należy do tego także doliczyć ok. 150 km odcinków dodatkowo płatnych (mosty i tunele).

Jeśli chcesz poruszać się po Austrii szybko i wygodnie, koniecznie zaplanuj w swoim budżecie wydatki na opłaty drogowe w Austrii.

Niezależnie od tego, czy tylko przejeżdżasz przez Austrię mając na celowniku Chorwację, czy też twój przejazd austriacką autostradą jest wpisany w stały grafik pracy, prędzej czy później musisz uiścić opłatę drogową.

System opłat drogowych w Austrii dzieli się w następujący sposób:

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Pojazdy osobowe do 3,5 tony

 • rodzaju pojazdu, którym się poruszasz – inne opłaty obowiązują dla motocykli, a inne dla pojazdów silnikowych do 3,5 tzGm;
 • terminu ważności winiety – w Austrii możesz wykupić winietę: jednodniową, 10-dniową, dwumiesięczną i roczną.

Ważne! Od 1 grudnia 2023 r. limit wagowy pojazdów w Austrii obliczany jest na podstawie technicznie dopuszczalnej masy całkowitej (tzGm), zamiast masy całkowitej pojazdu. Pojazdy, które na starych zasadach kategorii wagowej i opłaciły winietę długoterminową są objęte tzw. okresem przejściowym. Ich winiety obowiązują do 2029 r.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Pojazdy ciężarowe, (tir, autobus, kamper) powyżej 3,5 tony

 • liczby przejechanych kilometrów po odcinkach płatnych;
 • liczby osi pojazdu;
 • klasy Euro emisji spalin pojazdu.

W przypadku pojazdów ciężarowych, trzeba także pamiętać o obowiązujących w Austrii strefach czystego powietrza. Wjazd do nich pojazdem ciężarowym powyżej 3,5 wymaga wykupienia winiety ekologicznej w cenie 2,5 euro – są to plakietki, które oznaczają klasę emisji spalin danego pojazdu.

Są one do nabycia jednie w warsztatach samochodowych po wcześniejszym sprawdzeniu klasy emisji spalin. Do kosztów plakietki należy więc doliczyć koszt kontroli pojazdu w warsztacie.   

Opłaty drogowe Austria – rodzaje i warianty

Istnieje kilka sposobów uiszczenia opłat odcinkowych w Austrii. Możesz wykupić:

 • przejazd jednorazowy,
 • przejazd tam i z powrotem,
 • karnet – jego termin ważności wynosi 365 dni,
 • elektroniczną opłatę odcinkową Flex – opłata post factum. Po założeniu konta klienta i doładowaniu konta, możesz bez ograniczeń poruszać się po wszystkich płatnych odcinkach dróg. (Za wyłączeniem dróg objętych dodatkowymi opłatami np. tunel Karavanki). Po skończonym kursie zdeponowana Austriacy uszczuplą Twoje konto o opłatę obliczoną na podstawie obowiązującego w tym czasie cennika.

Samochody, które wykupiły dodatkową opłatę drogową w Austrii online zarówno w formie jednorazowego przejazdu, jak i karnetu muszą poruszać się określonym pasem.

Odpowiednie instrukcje znajdują się na dokumentach potwierdzających zapłatę za odcinek. W ten sposób kierowcy nie narażają się na konieczność zmiany pasa lub wykupienia w pośpiechu przejazdu ponownie.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Opłaty drogowe Austria.

Ważne! Nie wjeżdżaj na zielony pas, jeżeli nie masz wykupionego biletu odcinkowego. Zielony pas jest zarezerwowany tylko dla pojazdów z wykupionym biletem odcinkowym! Winiety nie działają na dodatkowo płatnych odcinkach tras.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Jak uiścić opłaty drogowe w Austrii?

W Austrii opiekę nad płatnymi drogami sprawuje państwowe przedsiębiorstwo ASFiNAG. Ono też sprawuje opiekę nad autostradami i drogami ekspresowymi.

Wszystkie opłaty drogowe w Austrii możesz opłacić fizycznie – w punktach obsługi ASFiNAG, automobilklubach na terenie Polski, niektórych stacjach benzynowych i kioskach zlokalizowanych wzdłuż autostrad albo przez internet.

Dotyczy to zakupu winiet i uiszczenia opłat za odcinki dodatkowo płatne. Samochody ciężarowe rozliczają się za pomocą urządzenia Go-Box przedpłatą lub opłatą post factum.

Opłaty drogowe w Austrii dla pojazdów < 3,5 tony

Ceny winiet na Austrię zmieniły się w 2024 roku. Niektóre z nich podrożały, inne staniały. Koszt dalej zależy od rodzaju pojazdu i okresu przydatności winiety. Opłaty drogowe w Austrii wynoszą obecnie:

WinietaMotocyklePojazdy do 3,5 tzGm
1-dniowa3,4 euro8,60 euro
10-dniowa4,6 euro11,5 euro
60-dniowa (dwumiesięczna)11,5 euro28,9 euro
Całoroczna28,5 euro96,4 euro
Ceny zgodnie z ASFiNAG

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Winiety na Austrię – zalety i wady zakupu online

Zalety +++

1. Szybki przejazd przez bramki – z elektroniczną opłatą odcinkową możesz poruszać się po zielonym pasie bez zatrzymywania!
2. Nie musisz niczego naklejać winiety na przednia szybę swojego samochodu lub na bak paliwowy swojego motocykla;
3. Szybkość i wygoda – Zakupu możesz dokonać 24/7 i to z dowolnego miejsca na świecie!
4. Nie grozi Ci mandat – Opłaty drogowe załatwiasz przed wyruszeniem w drogę we własnym tempie.

Wady – – –

1. Brak możliwości płatności gotówką

Ważne! 18-dniowy okres karencji w Austrii już nie obowiązuje! Od teraz możesz szybko i wygodnie kupić od razu winiety online!

Opłaty drogowe w Austrii powyżej 3,5 tzGm

Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t należy uiścić opłaty drogowe za pośrednictwem systemu GO. Wymaga on zainstalowania w samochodzie urządzenia GO-box. Urządzenie należy przymocować do przedniej szyby. Każde urządzenie jest zarejestrowane na dany pojazd.

Opłata naliczana jest na podstawie przejechanych kilometrów odcinkami płatnymi. Opłaty drogowe dla ciężarówek dodatkowo zawierają dopłaty za zanieczyszczenie powietrza czy generowanie hałasu. Im samochód emituje mniej spalin, tym opłata za przejazd będzie niższa.

Wiele firm zarządzającymi urządzeniami Go-box oferują dwie formy rozliczania opłat drogowych w Austrii. Dla ciężarówek możliwa jest płatność odroczona. To oznacza, że kierowcy lub właściciele flot regulują faktury po przyjeździe samochodów lub w danym okresie rozliczeniowym.

Większość prywatnych kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony lub małych firm obsługujących pojedyncze przejazdy przez Austrię wybierają formę rozliczenia na zasadzie przedpłaty. Wówczas urządzenie GO-box jest wcześniej doładowywane za pomocą karty, a wszystkie przejazdy są odliczane od salda dostępnego na urządzeniu.

Urządzenie GO-box jest ważne przez dwa lata od ostatniego zasilenia salda w trybie przedpłaty. Z kolei przy formie rozliczenia odroczonego, urządzenie jest ważne aż do wyczerpania baterii. Każdy kierowca mający zamontowane urządzenie GO-box na bramkach powinien wybierać pas najdalej wysunięty na prawo

Jak zdobyć urządzenie „Go-Box”?

Wszystkie opłaty drogowe w Austrii dla aut powyżej 3,5 tony obsługiwane są za pomocą urządzenia GO-box. Możesz nabyć je na przejściach granicznych oraz w specjalnych punktach sprzedaży wzdłuż głównych tras w Europie.

Możesz także skorzystać z pośredników, w których ofercie znajduje się wypożyczenie urządzenia obsługującego wszystkie kraje Europy.

„Go-Box” dla kamperów

Austria jest popularnym państwem wśród turystów zmotoryzowanych. Z tego powodu na autostradach i drogach ekspresowych często można zobaczyć kampery.

W Austrii tego typu pojazdy podlegają odpowiedniej opłacie drogowej ze względu na masę. Jeśli kamper ma powyżej 3,5 tony rozlicza on opłaty drogowe w systemie GO.

Na urządzeniu GO-box należy wówczas ustawić dwie osie pojazdu.

Dobrą wiadomością dla podróżnych jest to, że za ewentualne przyczepy ciągnięte przez kamper nie naliczane są dodatkowych opłat drogowych i na urządzeniu pokładowym nie jest wymagana zmiana liczy osi.

Wygodna i bezpieczna płatność za przejazd

Wykup szybko i wygodnie opłaty drogowe w Austrii, za pomocą Blika lub szybkiego przelewu w największym polskim serwisie oferujacym winiety w Europie!

Kalkulator opłat drogowych w Austrii

Przed planowaną podróżą do Austrii zapoznaj się z mapą płatnych dróg, autostrad, tuneli i mostów. W razie konieczności wykup wcześniej winietę, bilet na przejazd lub wyposaż swój pojazd w urządzenie Go-box.

Mandaty za nieuiszczone opłaty drogowe w Austrii

Mandat, policja
Mandat za brak opłaty drogowej

W przypadku braku wykupionej opłaty drogowej, w razie kontroli policyjnej należy zapłacić 120 euro (motocykliści 65 euro) i wykupić winietę zastępczą. Kierowcom, którzy odmówili zapłaty grozi kara od 300 do 3000 euro.

Warto pamiętać, że winieta przyklejona w złym miejscu – mało widocznym lub tylko włożona za przednią szybę jest nieważna i również jest podstawą do wystawienia mandatu. Winieta naklejona powinna być w lewym górnym rogu szyby lub na środku pod lusterkiem.

Także motocykliści powinni uważać i przyklejać winietę jedynie na nieruchomym fragmentach pojazdu np. baku paliwa. Winieta naklejona np. na sakwie jest nieważna i grozi mandatem.

Uniknij mandatu i stresu!

Przygotuj się na podróż i wybierz e-winiety Austria