Austria | Gdzie kupić winiety?

W Austrii autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Przed podróżą będziesz potrzebować odpowiedniej winiety dla swojego pojazdu. Zastanawiasz się, gdzie kupić winiety do Austrii? Nie wiesz, która metoda najbardziej Ci odpowiada? W poniższym artykule dowiesz się, ile kosztują winiety w Austrii i gdzie najlepiej je kupić!

Gdzie kupić winiety Austria?

Jeżeli z jakiegoś powodu zastanawiasz się jeszcze: „czy w Austrii można jeździć bez winiety?” to odpowiedź brzmi tak. Nie jest to jednak ani wygodne, ani tym bardziej rozsądne.

Istnieje wiele miejsc, w których możesz kupić winiety do Austrii. Dostępne są one zarówno na stacjach benzynowych i w sklepikach zlokalizowanych blisko bramek wjazdowych na autostrady. Jedną z wygodniejszych metod jest zakup przez internet.

W sieci możesz kupić zarówno e-winiety do Austrii, jak i tradycyjne winiety w formie naklejek. Dostępne są na stronach polskich i zagranicznych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Opłaty drogowe Austria.

Winiety w Austrii – cena

Ważnym pytaniem dla kierowców jest, ile kosztują winiety w Austrii. Cena w 2024 roku kształtuje się następująco:

WinietyMotocyklePojazdy do 3,5 tzGm
1-dniowa3,4 euro8,60 euro
10-dniowa4,6 euro11,5 euro
60-dniowa (dwumiesięczna)11,5 euro28,9 euro
Całoroczna28,5 euro96,4 euro
Ceny zgodnie z ASFiNAG

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Gdzie najlepiej kupić winietę na Austrię?

Winiety-Online.pl – winiety do Austrii szybko i bezpiecznie

W poszukiwaniu winiet do Austrii warto zajrzeć na największy polski serwis z winietami – Winiety-online.pl

Na stronie oferowane są winiety w konkurencyjnych cenach, a ich zakup jest szybki, bezpieczny i pewny. Strona Winiety-online jest po polsku.

W ofercie znajdują się nie tylko winiety do Austrii, ale także Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii czy Węgier. Planując podróż samochodem na południu Europy, możesz w jednym miejscu zakupić wszystkie potrzebne winiety.

Opłaty za przejazd w Austrii możesz dokonać nawet w drodze i aktywować je w tym samym dniu! Po 15-minutach od zaksięgowania wpłaty Twoja winieta będzie aktywna i trafi do Ciebie na maila. Serwis działa 24/7.

Na stronie znajduje się także szeroka baza niezbędnych informacji. Opisane są dokładnie zasady zakupu winiet oraz ich aktywacji. Dostępne są też mapy opłat drogowych w Austrii.

Nie wiesz, jakie opłaty w Austrii obowiązują Twoje auto? Nic nie szkodzi. Na stronie znajdziesz intuicyjny system doboru winiet. Wystarczy, że wprowadzisz plan swojej podróży, a system automatycznie wskaże na niej odcinki płatne i dobierze najbardziej opłacalne winiety.

Płatności za winiety obsługiwane są przez PayU lub Autopay, dzięki czemu wygodnie zapłacisz przelewem, kartą lub BLIK-iem.

ASFiNAG – oficjalny dystrybutor winiet

Winiety w Austrii są sprzedawane przez przedsiębiorstwo państwowe ASFiNAG. Firma ta ma pod opieką sieć płatnych autostrad i dróg ekspresowych. Nie tylko zbiera za nie opłaty, ale także dokonuje wszelkich remontów i napraw.

Aby zakupić winiety od austriackiej firmy, należy wejść na stronę ASFiNAG, która dostępna jest także w języku polskim. 

Strona austriackiego przedsiębiorstwa ASFiNAG

Nawigacja po stronie nie powinna sprawić Ci problemu. Możesz zakupić na niej wszystkie dostępne winiety elektroniczne dla pojazdów do 3,5 tony, a także bilety na przejazd odcinkami dodatkowo płatnymi.

Ułatwieniem dla kierowców może być także planer opłat drogowych dostępny na stronie ASFiNAG. Narzędzie to pozwoli Ci zaplanować budżet na swoją podróż. Po wgraniu planowanej trasy, system wyliczy Ci wszystkie opłaty drogowe, jakie musisz na niej uiścić, a także wskaże zalecane winiety i opłaty odcinkowe.

Na stronie austriackiego przedsiębiorstwa dostępne są jedynie produkty elektroniczne powiązane z numerem rejestracyjnym pojazdu, który musisz podać przy zakupie.

Polski Związek Motoryzacyjny (PZM)

Dystrybucją winiet do Austrii zajmuje się także PZM, czyli Polski Związek Motorowy. Winiety możesz kupić na ich oficjalnej stronie PZM. Związek prowadzi także sprzedaż fizyczną w swoim głównym biurze w Warszawie, biurach okręgowych oraz automobiklubach zlokalizowanych na terenie całej Polski.

Ceny winiet w PZM obejmują prowizję, jednak na kierowców często czekają atrakcyjne promocje obejmujące nie tylko zakup okresowej winiety, ale także biletów przejazdowych na odcinki płatne.

Strona internetowa PZM jest dość mocno rozbudowana ze względu na szeroką ofertę

Sklep internetowy Polskiego Związku Motorowego

Dostępne są nie tylko winiety do Austrii w formie tradycyjnych nalepek oraz produktów elektronicznych, ale także winiety do:

  • Czech, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Słowenii, Rumunii, Łotwy, Litwy, Bułgarii.

Możesz kupić zestawy winiet, plakietki ekologiczne wymagane np. w Austrii podczas wjazdu do stref czystego powietrza, ubezpieczenie turystyczne, a także mapy i przewodniki. Jak widać, na stronie PZM kompleksowo przygotujesz się do podróży.

Podczas zakupu winiety elektronicznej nie obowiązuje 18-dniowa karencja. Nawet dwumiesięczną winietę zamówisz dzień przed wyjazdem.

Przy zakupie winiety tradycyjnej przez internet koniecznie weź pod uwagę czas potrzebny na przesyłkę. Jeśli nie chcesz czekać, udaj się do automobiklubu lub biura PZM. Warto jednak wcześniej zorientować się, czy interesująca cię winieta jest dostępna na miejscu.

Zamów winiety do Austrii

Największy polski serwis z winietami Winiety-online oferuje bezpieczne zakupy i atrakcyjną ofertę cenową.

Rodzaje winiet w Austrii

W Austrii obowiązują dwa rodzaje winiet – w formie naklejki na szybę lub e-winiety. Tradycyjne winiety każdego roku mają inny kolor, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Najbezpieczniej, najszybciej i najwygodniej jest oczywiście wykupić austriackie winiety online. Nie każdy jednak lubi mieć wszystko scyfryzowane, prawda?

Naklejki należy przykleić w widocznym miejscu na przedniej szybie – najlepiej po lewej stronie u góry lub na górze pośrodku, pod lusterkiem. Z kolei motocykliści powinni umieścić ją na nieruchomych częściach motocyklu np. na baku.

Przy kupnie tradycyjnej winiety w Austrii zwróć uwagę, czy data jej ważności jest dobrze zaznaczona. Należy zrobić to za pomocą otworów na brzegu naklejki, gdzie znajdują się oznaczenia dnia (na niebieskiej oblamówce) i miesiąca (na czerwonej oblamówce).

Ważne! Sprzedawca winiety powinien wykonać otwory na dacie oznaczającej pierwszy dzień ważności winiety. Jeśli tego nie zrobi, zrób to samodzielnieinaczej winieta będzie nieważna!

Od czego zależy cena winiet w Austrii?

Winiety w Austrii są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów osobowych do 3,5 tony oraz motocykli poruszających się po autostradach i drogach ekspresowych.

Cena winiet w Austrii zależy przede wszystkim od rodzaju Twojego pojazdu. Ponadto do wyboru masz także winiety na różny okres. To drugi czynnik determinujący cenę winiet w Austrii.

E-winieta w Austrii jest obecnie bardzo często wybierana przez kierowców zarówno zawodowych, jak i turystów. Można ją kupić przed podróżą, dzięki czemu nie musisz szukać na granicy kiosku czy stacji benzynowej sprzedającej winiety.

Podróż dzięki temu staje się dużo bardziej komfortowa i spokojniejsza. Aby zakupić winietę online, potrzebujesz następujących informacji:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • data rozpoczęcia ważności winiety,
  • kraj rejestracji pojazdu,
  • adres e-mail, na który ma zostać wysłana winieta.

Wybierz komfort i wykup e-winietę do Austrii online!

Planujesz podróż do Austrii? E-winieta zapewni Ci bezpieczny przejazd przez autostrady i drogi ekspresowe.

Jak liczyć dni winiety Austria? – Termin ważności

Przed podróżą do Austrii warto dobrze zaplanować swoją trasę, aby określić czas, który będziesz potrzebować na przejazd płatnymi odcinkami dróg.

W ten sposób wybierzesz najlepszą winietę. Dużym ułatwieniem dla osób tylko przejeżdżających przez Austrię jest winieta jednodniowa. Jest ważna 24 godziny, a datę jej okresu ważności możesz podać przy zakupie.

Kierowcy do wyboru mają także winietę 10-dniową. Ważna jest od wskazanej przez Ciebie daty oraz przez kolejnych 9 dni do godziny 23:59 ostatniego dnia.

Na terenie Austrii nie obowiązują winiety miesięczne. Zamiast nich możesz wybrać winietę dwumiesięczną. Ważna jest od daty wskazanej przez kierowcę przez okres dwóch kolejnych miesięcy, do tego samego dnia miesiąca, w którym się rozpoczęła do godziny 23:59.

Jeśli miesiąc nie ma takiej samej daty, np. gdy była kupowana np. 31 grudnia, wówczas obowiązuje do końca miesiąca w tym przypadku do końca lutego.

winiety austria - cena gdzie kupić
Planując podróż do Austrii, określ termin ważności winiety.

Mieszkańcy Austrii, a także kierowcy zawodowi często wybierają winietę roczną. Jej termin ważności rozpoczyna się zawsze 1 grudnia roku poprzedniego, a kończy 31 stycznia roku następnego.

Edycja austriackiej winiety rocznej na rok 2024 rozpoczyna się 1 grudnia 2023, a kończy 31 stycznia 2025 roku.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Gdzie kupić winiety do Austrii w formie naklejek?

Winiety w formie naklejki do Austrii kupisz zarówno na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego, ale także w wielu oddziałach stacjonarnych.

Po stronie austriackiej, tradycyjne winiety dostępne są w punktach zlokalizowanych wzdłuż autostrady, przejść granicznych i bramek np. na stacjach benzynowych.

Winiety w Austrii są obowiązkowe. Za ich brak grozi mandat.

Co grozi za jazdę bez winiety?

Winieta w Austrii obowiązuje wszystkich kierowców pojazdów do 3,5 tony. Osoby poruszające się pojazdami powyżej 3,5 t rozliczają się za pomocą systemu Go i powinny się zaopatrzyć w urządzenie pokładowe GO-BOX.

Za brak ważnej winiety, a także nieprawidłowe przymocowanie jej do pojazdu grożą mandaty. Te w Austrii są dość wysokie. Dla motocykli wynosi on 65 euro, a dla samochodów osobowych 120 euro. W przypadku nieprzyjęcia mandatu kara grzywny może wzrosnąć nawet do 3000 euro.

Podróżuj bezpiecznie przez Austrię

Z e-winietą możesz przekroczyć granicę z Austrią na autostradzie i nie martwić się o mandat. Kup już dziś e-winietę do Austrii i podróżuj bezpiecznie!