Ubezpieczenie turystyczne

Jak się ubezpieczyć w Austrii?

W związku z tym, że Austria należy do Unii Europejskiej, każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia obywatel Polski, który ulegnie wypadkowi na terenie Austrii, otrzyma podstawową pomoc medyczną, na takich samych zasadach na jakich otrzymałby ją obywatel Austrii.

Problem polega na tym, że w obywatele Austrii otrzymują inny zakres świadczeń w ramach państwowego funduszu niż ma to miejsce w Polsce wobec polskich obywateli. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczeń na czas wyjazdu/przejazdu przez Austrię. Zachęcamy do zapoznania się, aby bezpieczniej podróżować.

Jak korzystać z podstawowego ubezpieczenia – karta EKUZ

Bez względu na kierunek lub cel zagranicznej wycieczki, zachęcamy do wyrobienia karty EKUZ, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Aby wyrobić kartę EKUZ wystarczy udać się do siedziby oddziału wojewódzkiego NFZ i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Karta najczęściej wydawana jest od ręki.

Posiadając kartę EKUZ, możemy bez przeszkód korzystać z usług medycznych na takich zasadach, na jakich dany kraj finansuje usługi dla swoich obywateli. Oznacza to, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy i stopień ochrony.

Czego nie pokrywa ubezpieczenie EKUZ w Austrii?

W Austrii za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Nie są one zwracane przez NFZ. Oto przykładowe, płatne świadczenia w Austrii i ich szacunkowe koszty:

 • medyczny transport lotniczy na terenie Austrii,
 • ratownictwo górskie.
 • pobyt w szpitalu – jeden dzień pobytu w szpitalu kosztuje od 12 do 20,10 euro, przy założeniu, że nie przekroczysz 28 dni pobytu w ciągu jednego roku kalendarzowego,.
 • podwyższony standard opieki w szpitalu według specjalnego cennika, tzw. Sonderklasse – jeśli pracownicy szpitala złożą ofertę takiego standardu i Ty się na nią zgodzisz (podpiszesz ją), wówczas koszt pobytu w szpitalu będzie wyższy. Zarówno podstawowy koszt pobytu, jak też dopłata za podwyższony standard nie będą zwracane przez NFZ,
 • środki pomocnicze (wyroby medyczne) – uzyskasz na nie receptę, ale będziesz musiał pokryć 10% kosztu ich zakupu,
 • leczenie stomatologiczne – obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są dowolnie ustalane przez stomatologów i to oni informują o kosztach ich leczenia,
 • opłata za leki refundowane 5,55 euro za każdy lek. Koszt leków nierefundowanych może pokryć austriacka kasa chorych tylko za zgodą głównego lekarza kasy,
 • medyczny transport lotniczy na terenie Austrii,
 • ratownictwo górskie.
 • Transport powrotny do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta.

Czy można otrzymać zwrot za leczenie prywatne w Austrii?

Wszystkie koszty leczenia w austriackich placówkach spoza publicznego systemu ochrony zdrowia pacjent pokrywa we własnym zakresie.

Po powrocie do Polski możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Zostaną one jednak zwrócone zgodnie z polskimi stawkami, które obowiązują w rozliczeniach między NFZ a polskimi świadczeniodawcami. Zwracana kwota nie może przekroczyć faktycznie poniesionych wydatków.

PAMIĘTAJ! Jadąc do obcego kraju warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, aby w sytuacji kiedy potrzebujesz pomocy, nie musieć zastanawiać się, czy możesz korzystać z danej usługi medycznej czy nie. Koszty dodatkowego ubezpieczenia turystycznego są niskie, dlatego zachęcamy do jego wykupienia.

Ubezpieczenie turystyczne

Jeżeli planujesz podróż „do” lub „przez” Austrię bezwzględnie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu, w razie problemów ubezpieczyciel pokryje wszystkie dodatkowe koszty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia?

 • Kwota ubezpieczenia – najlepiej powyżej 20 000 euro;
 • Wyłączenia, czyli w jakich sytuacjach lub jakich zdarzeń ubezpieczenie nie obowiązuje;
 • Czy ubezpieczenie obejmuje osoby, które podczas zdarzenia były pod wpływem alkoholu;
 • Czy ubezpieczenie obowiązuje podczas uprawiania sportów ekstremalnych;
 • Czy zawiera ubezpieczenie OC (polecamy zwłaszcza narciarzom, którzy wyrządzając szkodę na stoku innej osobie, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej).

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!